Kedves Olvasók! Az összes ezen az oldalon megjelent anyagot elolvashatják a Nők Lapja weboldalán is, a kínai asztrológiához tartozó blogokban, melyet a Bella Stúdió frissit minden héten!

A kínai asztrológia története

A kínai asztrológia története évezredekre nyúlik vissza, Nyugaton elsősorban a 12 állatjegyről ismert, de ezek a kínai horoszkópnak csak egyetlen, első - általunk legismertebb - megközelítését jelentik...

A kínai naptár ugyanis a holdfázisokra épül: a holdévben 12, megközelítőleg 29 és fél napos hónap van, és a teljes holdév 11 nappal rövidebb a napévnél, azaz csak 354 napos. A kínai asztrológia az időt 60 éves ciklusokra osztja fel, s minden év egy bizonyos Égi Törzs és egy Földi Ág kombinációjából alakul ki. Másfelől az Égi Törzsek és a Földi Ágak a holdhónapokhoz, a holdnapokhoz, az órákhoz, és a 12 állatjegyhez is kapcsolódnak, így természetesen kihatnak az egyéni sorsra és jellemre is.

Azt könnyen kideríthetjük, hogy melyik állatövi jegy és melyik kínai elem tartozik egy személy születési időpontjához, de ha ennél pontosabb asztrológiai jellemzésre vágyik, akkor szükség van a születés holdhónapjára, holdnapjára, valamint órájára is!

A Legenda

A kinai asztrológia legendája

A legenda szerint Buddha (i.e. 5-6 sz.) teremtette meg a 12 állatos ciklust, mely szerint magához rendelte az állatokat, s azok megjelenési sorrendjében minden állat kapott egy évet. Azonban csak 12 állatfaj küldte el képviselőjét, igy e 12 állat az, amelyeknek egy - egy évet szentelnek a teljes történelem folyamán. Az éveket abban a sorrendben határozta meg, ahogy az állatok megérkeztek.

Az állatok jele

 

Az állatok jele: azaz miben különbözik a keleti asztrológia a nyugatitól?

Előszőr is, gyorsan elmondom, miért is neveztem keleti és nem kínainak az eddig kínai asztrológia néven megismert tudományt. Mert ugyan a kínai asztrológia Kínából ered, mégis igen széles körben használják más, ázsiai országokban, jellemzően ott, ahol a történelem folyamán Kína befolyása alá kerültek. De Japánban és Vietnámban is kedvelik, hogy utat mutasson, s magyarázattal szolgáljon bizonyos dolgokra.
Az állatok jele a kínai asztrológia alapja. A jelek nem a csillagok állásán alapulnak, mint a nyugati asztrológiában, hanem az illető személy születési évén. Minden állathoz egy év kapcsolódik. Mivel a nyugati naptár a nap évén alapul, a kínai pedig a hold évén, ezért van jelentős eltérés. Minden holdév más időpontra esik, mint a napévek.
Amikor azt kutatjuk, hogy milyen állatjegyűek vagyunk, sose feledkezzünk el arról, hogy a január és a februárban születetteknél pontosabb ellenőrizzük az adatokat! Az oldal alján található táblázatból Ön is megtudhatja, mely állat által uralt évben született.

 

  Az öt elem I.

  A kínai asztrológiában öt elem van.

  Az ókori kínai asztronómusok öt bolygót figyeltek meg, így alakították ki az öt elem tanát.
  Az öt elem a következő:
  Víz - a Merkúr uralja
  Tűz - a Mars uralja
  Föld - a Szaturnusz uralja
  Fém - a Vénusz uralja
  Fa - a Jupiter uralja

  Az elemek különbözőképpen befolyásolhatnak bennünket, életünket, párkapcsolatainkat.

Elem
Fa
Tűz
Föld
Fém
Víz
Irány
Kelet, Délkelet
 
Dél Délnyugat, Közép,

Északkelet
 

Északnyugat, Nyugat
 
Észak
Szín
Zöld, világoskék
 
Pirosak Sárgák, barnák
 
Fehér, arany, ezüst, szürke.
 
Kék, sötét színek
 
Forma
Magas, hosszúkás, oszlopszerű
 
Háromszög, hegyes Négyzet, lapos tömb
 
Boltív, kerek, íves
 
Hullámos, változó formák
 
Anyag
Fa, papír, gyapot

természetes anyag, növény, gyümölcs
 

Állati eredetű dolgok, bőr, kagylók, állatokat ábrázoló szobrok képek, amiben tűz van vagy fényt ad,
 
Kerámia, föld, agyag, kristály, porcelán, homok, beton Fém tárgyak
 
Folyadék, üveg, tükör
 


 

Az öt elem II.

Az öt elemről általában

A kínai filozófia alapvető része az öt elem vagy öt fázis, azonban ezeknek semmi közük az anyag végső alkotóelemeihez! Az öt elem a Fa, a Tűz, a Föld, a Fém és a Víz. A kínai felfogás és a kínai orvoslás a természet összes jelenségét, így az ember egészségi állapotát is megpróbálta besorolni az öt elem valamelyikébe.

Eszerint minden dolog az öt elem jellemzőit tartalmazza, és arányuk határozza meg a dolgok tulajdonságait, viselkedését, mibenlétét. Minden ember tehát egy külön világ.

Az öt elem energetikailag többféle módon összefügg egymással. Két egyensúlyra törekvő ciklus van: a tápláló és az akadályozó, romboló. (lásd III. és IV. rész) Másrészt létezik a két kóros, támadó ciklus: a visszaható és a legyűrő.

A kóros ciklusok közül a visszaható jelentése: valamelyik fázis túltengése a kettővel mögötte lévőre támad, azaz arra visszahat. Például túl sok Tűz elpárologtatja a - normális esetben - őt fékező Vizet, és így tovább: a túl sok Víz elárasztja, elmossa a Földet, a túl sok Föld eltemeti a Fát, a túl sok Fa kicsorbítja a fejszét, vagyis tönkreteszi a Fémet. A másik kóros ciklus a legyűrő. Ilyenkor egy bizonyos fázis annyira meggyengül, hogy az őt korlátozó másik fázis teljesen legyűri, elárasztja, például a Tűz olyan gyenge, hogy egy pohár Vízzel is el lehet oltani.

A születési időpontok alapján két holdévnyi időszak tartozik egy-egy elemhez (fázishoz), tehát az öt elem egymás utáni ciklusa összesen tíz holdévet (5X2) "vesz igénybe", majd kezdődik újra és újra a körforgás.

Az öt elem III.

Tápláló ciklus

A tápláló, erősítő ciklusban a Fa táplálja a Tüzet, a Tűz létrehozza a Földet (hamu), a Föld szüli a Fémet (ércek, ásványok), a Fém beleoldódva táplálja a Vizet (például ásványvizek vagy a pára lecsapódik a fémen), a Víz élteti a Fát.

Az öt elem IV.

Romboló ciklus

Az akadályozó, szabályozó ciklus jellemzői: a Fa felemészti a Földet, a Föld felszívja a Vizet vagy másképp akadályozza a Vizet, azaz mederbe tereli, a Víz eloltja a Tüzet, a Tűz megolvasztja a Fémet, a Fém elvágja a Fát.
 

Domináns és természeti elemek I.

Minden évnek megvan a saját eleme, az állatövi jegyeknek pedig a saját természeti elemük, mely nem azonos az adott év saját elemével!

Domináns elemek:

Jól megfigyelhető, hogy minden egyes évnek megvan a saját, úgynevezett domináns eleme. Ez az elem uralja az adott évet. Pl: 1975-ben a fa uralta az évet.
12 állatövi jegyünk van, s öt domináns elemünk, akkor gyorsan kiszámolhatjuk, hogy 60 évre "elegendő" kombinációval rendelkezünk.
Az 1975-ös fa év, ezt megelőzően 1915-ben volt, ezt követően pedig 2035-ben fog csak ismétlődni.
Ez a 60 éves ciklus az alapja a kínai asztrológiának.

Domináns és természeti elemek II.

természeti elemek...

Ahogyan minden évnek megvan a saját domináns eleme, úgy minden állatövi jegynek megvan a saját természeti eleme. Ez a kettő nem ugyanaz!

A természeti elem mindig ugyanaz, nem változik, nem függ attól mi az adott év eleme. Érdekesség, hogy a kínaiak az "Öt elem tanától" eltérően itt csak négy elemet használnak: a vizet, a fát, a fémet és a tüzet. Az alábbiakban található felsorolás segíti a tájékozódást. Minden állatövi jegy mellett feltüntettem, hogy az adott jegy Jin vagy Jang!

Patkány: Víz, Jang
Bivaly: Víz, Jin
Tigris: Fa, Jang
Nyúl: Fa, Jin
Sárkány: Fa, Jang
Kígyó: Tűz, Jin
Ló: Tűz, Jang
Kecske: Tűz, Jin
Majom: Fém, Jang
Kakas: Fém, Jin
Kutya: Fém, Jang
Disznó: Víz, Jin
 

Aszcendens - Belső Társ

Hogyan számoljuk ki?

Nagyon egyszerűen kiszámolható, amennyiben ismered legalább a születési órád idejét!


Születési idő..... A Belső Társ

23:01 - 01:00 = Patkány
01:01 - 03:00 = Bivaly
03:01 - 05:00 = Tigris
05:01 - 07:00 = Nyúl
07:01 - 09:00 = Sárkány
09:01 - 11:00 = Kigyó
11:01 - 13:00 = Ló
13:01 - 15:00 = Kecske
15:01 - 17:00 = Majom
17:01 - 19:00 = Kakas
19:01 - 21:00 = Kutya
21:01 - 23:00 = Disznó

Figyelembe kell venni, hogy a megadott adatok általában a helyi időre vonatkoznak, azonban, ha a nyári időszámítás alatt jöttünk a világra, le kell vonni egy órát! Igy fogjuk megkapni a valódi Belső Társunk jegyét!

Jin és Jang I.

avagy a teljesség maga...

Két szemben álló, ám egymást kiegészítő egész, mely kiegyensúlyozott egészet alkot. Fontos, hogy ismerjük a jin-jang fogalmát, hisz ez mutatja meg számunkra, hogy életünkben, lakásunkban mi alkot egészet, s ha az nem megfelelő, hogyan juthatunk el a kerek egész megvalósításához. A jin-jang szimbólum a teljesség, az örökös körforgás, a folyamatos kölcsönhatások szimbóluma, egységek és ellentétpárok, a teljesség maga.

A jin-jang kör elsődleges jelképe a taoista filozófiának. A világot fenntartó ellentétes erők egyensúlyát szimbolizálja. A jin passzív, negatív erő, amelyet a női elvet jelképező fekete szín ábrázol, a jang pedig pozitív, aktív erő, amelyet a férfiasság fehér színe jelez. Harmónia csak akkor jöhet létre, ha e két erő egyensúlya tökéletes. A jin-jang erőpárnak megvan a maga meghatározott egyensúlya, s ha ez megváltozik, akkor jönnek a problémák..
 

Jin és Jang II.

A Jin Jang nem csupán egy egyszerű ábra. Az örökös körforgás, a folyamatos kölcsönhatás szimbóluma.


A kör fekete fele a Jin,
fehér fele a Jang.
A Jin eredetileg a hegy árnyékos, a Jang a napfényes oldalára vonatkozott.




Tulajdonságok:

Jin       Jang

sötét - világos
nő - férfi
passzív - aktív
hold - nap
eső - napfény
páratlan számok - páros számok
föld - ég
víz - hegyek
tél - nyár
hideg - hőség
tigris - sárkány
 

A kínai hónapok és állatjegyeik

Nem csak az évekhez és az órákhoz köthetjük a állatjegyeket! Bizony minden hónapnak szintén saját jegye van!
 

Ez a következőképpen alakul:

Első hónap = Tigris
Második hónap = Nyúl
Harmadik hónap = Sárkány
Negyedik hónap = Kígyó
Ötödik hónap = Ló
Hatodik hónap = Kecske
Hetedik hónap = Majom
Nyolcadik hónap = Kakas
Kilencedik hónap = Kutya
Tizedik hónap = Disznó
Tizenegyedik hónap = Patkány
Tizenkettedik hónap = Bivaly

Az első hónap a február. Persze csak nagyjából. Mivel a kínai naptár a holdfázisokra épül, így a holdévben 12, nagyjából 29 és fél napos hónap van, és a teljes holdév 11 nappal rövidebb a napévnél, összesen 354 napos. Tehát az újév soha nem ugyanarra a napra esik.

A legegyszerűbb, ha megnézzük mikor volt idén a kínai újév. 2005-ben az újév napja február 9-ére esett. Mivel ez újhold napja, ezért egyben ez az első napja a kínai holdnaptárnak - a kínai holdkalendárium szerint. Az újhold pontosan 06:28-kor kezdődött, a Kína területére eső időzónában.
Összehasonlításként nézzük meg, mikor kezdődött a kínai újév az Amerikai Egyesült Államok keleti partján. Bizony ez nem 9-én, hanem 8-án kezdődött, délután 17:28 perckor.

Itt is láthatjuk, hogy fontos tudnunk a születési holdhónapunkat, holdnapunkat, és óránkat egy pontos elemzés elkészítéséhez.


Patkány

1900.01.31 - 1901.02.18 Fém
1912.02.18 - 1913.02.05 Víz
1924.02.05 - 1925.01.24 Fa
1936.01.24 - 1937.02.10 Tûz
1948.02.10 - 1949.01.28 Föld
1960.01.28 - 1961.02.14 Fém
1972.02.15 - 1973.02.02 Víz
1984.02.02 - 1985.02.19 Fa
1996.02.19 - 1997.02.06 Tûz

Bivaly

1901.02.19 - 1902.02.07 Fém
1913.02.06 - 1914.01.25 Víz
1925.01.25 - 1926.02.12 Fa
1937.02.11 - 1938.01.30 Tûz
1949.01.29 - 1950.02.16 Föld
1961.02.15 - 1962.02.04 Fém
1973.02.03 - 1974.01.22 Víz
1985.02.20 - 1986.02.08 Fa
1997.02.07 - 1998.01.27 Tûz

Tigris

1902.02.08 - 1903.01.28 Víz
1914.01.26 - 1915.02.13 Fa
1926.02.13 - 1927.02.01 Tûz
1938.01.31 - 1939.02.18 Föld
1950.02.17 - 1951.02.05 Fém
1962.02.05 - 1963.01.24 Víz
1974.01.23 - 1975.02.10 Fa
1986.02.09 - 1987.01.28 Tûz
1998.01.28 - 1999.02.15 Föld

Nyúl

1903.01.29 - 1904.02.15 Víz
1915.02.14 - 1916.02.02 Fa
1927.02.02 - 1928.01.22 Tûz
1939.02.19 - 1940.02.07 Föld
1951.02.06 - 1952.01.26 Fém
1963.01.25 - 1964.02.12 Víz
1975.02.11 - 1976.01.30 Fa
1987.01.29 - 1988.02.16 Tûz
1999.02.16 - 2000.02.04 Föld

Sárkány

1904.02.16 - 1905.02.03 Fa
1916.02.03 - 1917.01.22 Tûz
1928.01.23 - 1929.02.09 Föld
1940.02.08 - 1941.01.26 Fém
1952.01.27 - 1953.02.13 Víz
1964.02.13 - 1965.02.01 Fa
1976.01.31 - 1977.02.17 Tûz
1988.02.17 - 1989.02.05 Föld

Kígyó

1905.02.04 - 1906.01.24 Fa
1917.01.23 - 1918.02.10 Tûz
1929.02.10 - 1930.01.29 Föld
1941.01.27 - 1942.02.14 Fém
1953.02.14 - 1954.02.02 Víz
1965.02.02 - 1966.01.20 Fa
1977.02.18 - 1978.02.06 Tûz
1989.02.06 - 1990.01.26 Föld

1906.01.25 - 1907.02.12 Tûz
1918.02.11 - 1919.01.31 Föld
1930.01.30 - 1931.02.16 Fém
1942.02.15 - 1943.02.04 Víz
1954.02.03 - 1955.01.23 Fa
1966.01.21 - 1967.02.08 Tûz
1978.02.07 - 1979.01.27 Föld
1990.01.27 - 1991.02.14 Fém

Kecske

1907.02.13 - 1908.02.01 Tûz
1919.02.01 - 1920.02.19 Föld
1931.02.17 - 1932.02.05 Fém
1943.02.05 - 1944.01.24 Víz
1955.01.24 - 1956.02.11 Fa
1967.02.09 - 1968.01.29 Tûz
1979.01.28 - 1980.02.15 Föld
1991.02.15 - 1992.02.03 Fém

Majom

1908.02.02 - 1909.01.21 Föld
1920.02.20 - 1921.02.07 Fém
1932.02.06 - 1933.01.25 Víz
1944.01.25 - 1945.02.12 Fa
1956.02.12 - 1957.01.30 Tûz
1968.01.30 - 1969.02.16 Föld
1980.02.16 - 1981.02.04 Fém
1992.02.04 - 1993.01.22 Víz

Kakas

1909.01.22 - 1910.02.09 Föld
1921.02.08 - 1922.01.27 Fém
1933.01.26 - 1934.02.13 Víz
1945.02.13 - 1946.02.01 Fa
1957.01.31 - 1958.02.17 Tûz
1969.02.17 - 1970.02.05 Föld
1981.02.05 - 1982.01.24 Fém
1993.01.23 - 1994.02.09 Víz

Kutya

1910.02.10 - 1911.01.29 Fém
1922.01.28 - 1923.02.15 Víz
1934.02.14 - 1935.02.03 Fa
1946.02.02 - 1947.01.21 Tûz
1958.02.18 - 1959.02.07 Föld
1970.02.06 - 1971.01.26 Fém
1982.01.25 - 1983.02.12 Víz
1994.02.10 - 1995.01.30 Fa

Disznó

1911.01.30 - 1912.02.17 Fém
1923.02.16 - 1924.02.04 Víz
1935.02.04 - 1936.01.23 Fa
1947.01.22 - 1948.02.09 Tûz
1959.02.08 - 1960.01.27 Föld
1971.01.27 - 1972.02.14 Fém
1983.02.13 - 1984.02.01 Víz
1995.01.31 - 1996.02.18 Fa